دومین مسابقه عکس برووسک


جهت شرکت در رویداد و ارسال تصویر در سایت ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید


داوران مسابقه

 

مجید حجتی شیرزاد رستم دوست (شاسوار) سعید احمدزاده
مجید حجتی شیرزاد رستم دوست (شاسوار) سعید احمدزاده

 

مهدی ناظری ماردین فرجی پدرام میرصادقی
مهدی ناظری ماردین فرجی پدرام میرصادقی

قوانین مسابقه

 1.   شرکت تمامی عکاسان آماتور و حرفه‌ای از سراسر ایران در مسابقه آزاد است.
 2. استفاده از هر نوع دوربین عکاسی دیجیتال ، آزاد است
 3. استفاده از موبایل تنها در بخش عکس موبایلی، مجاز است.
 4. عکاسان می‌توانند عکس‌های گذشته خود را که طی ۵ سال اخیر عکاسی کرده و منطبق با موضوع است به مسابقه ارائه نمایند.
 5. عکس باید در ایران گرفته شده باشد. هیچ گونه منعی برای ارسال عکس هایی که در رسانه ها و یا مسابقه ای دیگر منتشر شده اند وجود ندارد.
 6. همه عکاسان از شهرها و کشورها برای شرکت در مسابقه باید ابتدا ثبت نام اولیه را در سایت رسمی مسابقه به نشانی    www.bruskpictur.com     انجام داده و پس از ورود، اثر خود را ارسال نمایند.
 7. شرکت کنندگان فقط باید از طریق سایت مسابقه آثار خود را بارگذاری و ارسال کنند و نیازی به ارسال پستی آثار روی لوح فشرده و یا چاپ اثر نیست.
 8. از نظر برگزارکننده، فرستنده عکس به عنوان صاحب آن شناخته شده و اگر غیر از آن باشد، مسئولیتی متوجه برگزارکننده نخواهد بود و صاحب عکس باید از طریق مجاری قانونی اقدام نماید. در این صورت عکس از مسابقه خارج شده و موضوع به طور رسمی اعلام خواهد شد.
 9. رای داوران مسابقه قطعی است و اعتراضی نسبت به آن پذیرفته نخواهد شد.
 10. به کارگیری نرم افزارهای ویرایش عکس نباید به مرزهای گرافیک، تصویرسازی، و حذف ابعاد و پرسپکتیو نماها بینجامد. تراز نور و سفیدی، افزایش یا کاهش کنتراست، کنترل رنگ، پاسپارتو، افزایش یا کاهش گرین، تقویت شارپنس و کلاریتی آزاد است.
 11. در این مسابقه رقابت میان تک عکس دوربین دیجیتالی و تک عکس موبایلی به صورت مجزا صورت می‌گیرد.
 12. هر عکاس می‌‌تواند در یکی از بخش ها دوربین دیجیتالی یا موبایلی شرکت کند. در بخش تک عکس، عکاس امکان ارسال 4 عکس در هر موضوع و در بخش  عکس موبایلی، امکان ارسال 4 تک عکس در هر موضوع را خواهد داشت.
 13. گزینه ارسال تک عکس دوربین دیجیتالی و عکس موبایلی در سایت مسابقه، جداگانه ایجاد شده است و سهمیه آن نیز، جداگانه برای هرکدام محاسبه می‌شود
 14. چیدمان چند عکس در یک قاب، از نگاه برگزار کننده، مجموعه عکس محسوب می شود و از مسابقه حذف میشود .
 15. عکس‌های ارسالی برای هرتک عکس باید دارای-( caption-w.w.w )(کجا،کی،چه where-when-what) بوده که در غیر این صورت عکس ارسالی به بخش داوری بهترین کپشن مسابقه راه نخواهد یافت.
 16. عکس‌های ارسالی می‌‌توانند با انواع دوربین های تک لنزی انعکاسی (Digital SLR)، دیجیتال و موبایل به صورت رنگی یا مونوکروم ( تک رنگ) عکاسی شده باشند، اما در نهایت باید به صورت یک فایل Jpeg که اندازه فایل عکس به این صوزت باشد که ضلع بزرگ آن حداقل در عکس‌های افقی (Width =1400 Pixel) در عکس‌های عمودی (Height =1400 pixel) باشد و حجم فایل ارسالی از ۲ مگابایت تجاوز نکند.
 17. درصورت عدم رعایت استاندارد های ذکر شده برای ارسال آثار، دبیرخانه آثار مذکور را از دستور بررسی خارج خواهد کرد. توجه: رزولوشن(dpi) عکس‌ها را تغییر ندهید و با همان رزولوشنی که دوربین شما خروجی می‌دهد، ارسال نمایید.
 18. شرکت کننده در مسابقه و صاحب فایل بزرگ و اصلی عکس، به عنوان عکاس و مالک اثر شناخته می‌شود و مسؤولیت هرگونه دعوی در باب مالکیت اثر از عهده مسابقه خارج است.
 19. حق تفسیر و رفع ابهام از مقررات و اخذ تصمیم نهایی درباره موارد و یا نکات پیش بینی نشده در اختیار دبیرخانه است.
 20. به آثار راه یافته به بخش مسابقه که مورد داوری قرار می گیرند و در نمایشگاه عکس مسابقه به نمایش گذاشته می شوند، در بخش تک عکس دوربین دیجیتالی ، مبلغ یک میلیون ریال و در بخش عکس موبایلی مبلغ پانصد هزار ریال بابت حق التالیف پرداخت خواهد شد.
 21. مبلغ حق التالیف شامل آثار برنده اول و دوم و سوم مسابقه نمی شود.
 22. پس از داوری آثار و در صورت راهیابی اثر به بخش مسابقه، فایل عکس در ابعاد بزرگ و اصلی جهت ارائه در نمایشگاه و چاپ کتاب از عکاس درخواست خواهد شد و بدیهی است در صورت عدم تحویل فایل بزرگ در مهلت مقرر، نام عکاس از فهرست پذیرفته شدگان نمایشگاه و کتاب، حذف خواهد شد.
 23. برگزار کننده حق استفاده از عکس‌های ارسالی را برای اطلاع رسانی و سایر مصارف فرهنگی در چهارچوب مسابقه با ذکر نام عکاس را خواهد داشت.
 24. آثار راه یافته به بخش مسابقه، در قالب کتاب نفیسی به چاپ خواهد رسید و به جهت اهداف آموزشی مسابقه، یک نسخه از این کتاب به برگزیدگان مسابقه اهداء خواهد شد.

از میان آثار ارسال شده بنا بر داوری داوران منتخب   عکس برگزیده خواند شد (( لازم به ذکر است درخواست فایل اصلی از شرکت کننده به منزله برنده شدن آن عکس نیست و بعد از بررسی فایلهای اصلی امکان حذف  عکس از بخش رقابتت نهایی وجود دارد )) که از میان آثار پذیرفته شده بعد از دریافت فایلهای با حجم و ابعاد اصلی در هر موضوع از بخش عکس دوربین دیجیتالی سه نفر اول و دوم و سوم اعلام شده و هفت نفر دیگر هر به عنوان عکسهای شایسته تقدیر تعیین میشوند که در مجموع در 4 موضوع از بخش عکس دوربین دیجیتالی 12 نفر برنده و 28 نفر شایسته تقدیر خواهند بود و در بخش عکاسی موبایلی در هر بخش سه نفر اول و دوم و سوم اعلام شده و 5  نفر دیگر هر به عنوان عکسهای شایسته تقدیر تعیین میشوند که در مجموع در 2 موضوع از بخش عکس موبایلی 6 نفر برنده و 10 نفر شایسته تقدیر خواهند بود اعلام میگردد ، در هر بخش و موضوع به نفرات اول و دوم و سوم جوایز اهدا خواهد شد و به شایسته های تقدیر ، لوح تقدیر اهدا و حق تالیف پرداخت خواهد شد.

 1. به تمام افرادی که به بخش سوم مسابقه راه پیدا می کنند، گواهی شرکت در این مسابقه اهدا خواهد شد
 2. گواهی شرکت در مسابقه، کتاب مسابقه و حق التالیف آثار به صورت حضوری در مراسم اختتامیه اهدا شده و امکان ارسال به هیچ عنوان وجود نخواهد داشت   و فقط در شرایطی که برگزار کننده تشخیص دهد امکان ارسال وجود خواهد داشت.
   

بخشهای مسابقه :

بخش تک عکس دوربین دیجیتالی

 • موضوع 1 : معماری و فضای شهری ( رنگی و تک رنگ ) حداکثر 4 عکس ارسال گردد.
 • موضوع 2 : طبیعت ( منظره و حیات وحش ) ( رنگی و تک رنگ ) حداکثر 4 عکس ارسال گردد.
 • موضوع 3 : پرتره   ( رنگی  و تک رنگ ) حداکثر 4 عکس ارسال گردد.
 • موضوع 4 : مراسمات و آیینهای مذهبی و تاریخی ( رنگی و تک رنگ ) حداکثر 4 عکس ارسال گردد.

بخش  عکس موبایلی

 • موضوع آزاد ( رنگی   ) حداکثر 4 عکس ارسال گردد.
 • موضوع آزاد (  تک رنگ   ) حداکثر 4 عکس ارسال گردد.

جوایز مسابقه

بخش تک عکس دوربین دیجیتالی:

نفرات اول هر موضوع : تندیس مسابقه، دیپلم افتخار و مبلغ 20 میلیون ریال جایزه نقدی
نفرات دوم هر موضوع : لوح تقدیر و مبلغ 15 میلیون ریال جایزه نقدی
نفرات سوم هر موضوع : لوح تقدیر و مبلغ 10  میلیون ریال جایزه نقدی

نفرات چهارم تا دهم لوح تقدیر و گواهی حضور در مسابقه و حق تالیف به مبلغ یک میلیون ریال برای هر عکس

بخش عکس موبایلی :

نفر اول: تندیس مسابقه، دیپلم افتخار و مبلغ 15 میلیون ریال جایزه نقدی
نفر دوم: لوح تقدیر و مبلغ 10 میلیون ریال جایزه نقدی
نفر سوم: لوح تقدیر و مبلغ 7  میلیون ریال  جایزه نقدی

نفرات چهارم تا دهم لوح تقدیر و گواهی حضور در مسابقه و حق تالیف به مبلغ پانصد هزار ریال برای هر عکس

زمان بندی مسابقه

آخرین مهلت ثبت نام و ارسال اثر: چهارشنبه 30 اسفند ماه ۱۳۹9

اعلام پذیرفته شدگان مسابقه : نیمه اول فروردین  ماه 1400

اختتامیه و اهداء جوایز و چاپ کتاب مسابقه : نیمه دوم اردیبهشت ماه 1400
 

داوری آثار

انتخاب و داوری آثار به صورت آنلاین در ویب سایت مسابقه  توسط داوران معرفی شده انجام می شود.

 

تعاریف :

تعريف عکس

عکس ارسالی باید توسط خود عکاس بصورت دیجیتالی عکاسی شده باشد ( به عبارت دیگر عکس باید از برخورد نور به امولسیون عکاسی (نگاتیو یا اسلاید) و یا حسگر دیجیتال بوجود آمده باشد). بجز در بخش های طبیعت، فوتوژورنالیسم و عکس های سفر که دستکاری عکس در آنها مجاز نیست، در سایر بخش ها عکس را می توان با استفاده از تکنیک های سنتی، الکترونیکی و یا تکنیک های گرافیکی کامپیوتری دستکاری کرد، اما تمام اجزا مورد استفاده باید توسط خود عکاس، عکاسی شده باشد و محتوای عکس غالب باشد. خروجی نهایی باید بر روی فایل دیجیتال عکس باشد.

تعريف عکس تک رنگ:  

یک عکس سیاه و سفید که شامل خاکستری کاملا تیره (سیاه) تا خاکستری کاملا روشن (سفید) و دامنه ای از تن های مختلف خاکستری است یک عکس تک رنگ محسوب می شود. یک عکس سیاه و سفید که بجای تن های خاکستری دارای تن های یک رنگ دیگر باشد نیز عکس تک رنگ محسوب می شود و می توان آنرا در بخش سیاه و سفید شرکت داد، چنین عکسی را می توان در کاتالوگ نمایشگاهی با پاتروناژ فیاپ بصورت سیاه و سفید چاپ کرد. به بیان دیگر، یک عکس سیاه و سفید که بخشی از آن دارای تن یک رنگ دیگر باشد و یا با افزودن یک رنگ، به عکس رنگی (چند رنگ) تبدیل می شود و باید در بخش رنگی شرکت داده شود. چنین عکسی در کاتالوگ نمایشگاهی با پاتروناژ فیاپ باید بصورت رنگی چاپ شود.

تعریف عکس موبایلی :

عکسهای که توسط خود عکاس با دستگاه تلفن همراه ثبت شده باشد و با نرم افزارهای خود گوشی یا کامپیوتر ویرایش و تغییر سایر شده باشند و بصورت رنگی یا تک رنگ و بدون نشان و لوگو و کادر و حاشیه  باشند مورد قبول است.

تعریف عکسهای مراسمات و آیینهای مذهبی و تاریخی :

 این موضوع شامل عکسهایی میباشد که از مراسمات و آئینهای مذهبی و تاریخی که بین اقوام مختلف ایران اسلامی بصورت فصلی یا سالیانه و یا ملی برگزار میشود و در آنها  بایستی ماهیت اصلی مراسم به صورت واضح نمایان باشد و عکسهای کلوزآپي که هويت زمان و مکان را از دست ميدهد،عکسهاي استوديويي از مدل، يا دستکاريهايي در عکس، که باعث ميشوند موقعيت واقعي نشان داده نشود قابل قبول نيستند. هيچ عنصري از عکس نبايد جابجا، clon، اضافه، حذف،بازچيني و يا ترکيب شود. اجازه هيچ گونه تغيير و تبديل و يا دستکاري وجود ندارد مگر تغيير اندازه عکس، کراپ (crop) ، تاريک يا روشن کردن و ترميم رنگ اصلي صحنه. از هيچ فيلتر جلوه هاي ويژه نمي شود استفاده کرد. هرگونه شارپ کردن عکس بايد طبيعي به نظر برسد.

تعریف عکسهای منظره ، طبیعت و چشم انداز :

این عکسها شامل تمامی مناظر و چشم اندازهای زیبای سرزمین ایران میباشد که در آنها میتوان به مناظر طبیعی مانند جنگلها و دریاها و رودخانه ها و کویرها و مناظر روستایی و کشاورزی و عکسهای حیاط وحش و پرنده نگاری و غیره اشاره کرد لازم به یادآوریست که در این عکسها خضور مستقیم انسان یا تاثیر انسان بر چشم انداز قابل قبول بوده و در نهایت استفاده از تکنیکهای پانوراما و HDR  و انباشت فوکوس و نوردهی طولانی و غیره نیز در عکسها قابل قبول بوده و محدودیتی در این زمینه نیست ولی هيچ عنصري از عکس نبايد جابجا، clon، اضافه، حذف،بازچيني و يا ترکيب شود. اجازه هيچ گونه تغيير و تبديل و يا دستکاري وجود ندارد مگر تغيير اندازه عکس، کراپ (crop) .

تعریف عکاسی خیابانی :

این عکاسی عبارت است از عکاسی از روزمرگی هایِ جامعه و اتفاقات ریز و درشتی که در جامعه های شهری رخ داده و نظرِ عکاس را به خود جلب کرده است، این نوع عکاسی شامل المانهای شهری، معماری شهری،ساختمانها ، خیابانها، پارکها، ایستگاه ها و خدمات شهری و تمامی هر آنچه در خیابان و شهرها روی میدهد که بیشتر میتوان به چند قسمت تقسیم کرد، عکاسی مستنداجتماعی خیابانی و عکاسی معماری و تا حدودی به طرف ژورنالیستی کیشته خواهد شد. در موضوع عکاسی خیابانی حضور انسان در خیابان و ارتباط انسان با شهر و درنهایت ارتباط انسان و معماری شهری مدنظر است .

عکاسی مستند اجتماعی

عکاسی مستند ، یکی از پرطرفدارترین ژانرهای عکاسی به‌شمار می‌آید که وظیفه عکاس در این سبک مهم، ثبت رخدادهای پیرامونش به‌صورت واقع‌گرایانه و بی‌طرفانه است. عکس‌های مستند در کنار مبحث هنری، بیشتر به منظور نمایاندن تحولات اجتماعی و سیاسی مورد توجه قرار می‌گیرند؛ چراکه واقعیت را همان‌طور که هست به ثبت می‌رسانند. به عبارت ساده‌تر، در این نوع عکاسی تصویر نقش یک شاهد و گواه را برای اثبات یک شرایط اجتماعی و سیاسی خاص برعهده دارد.

 

عکاسی پرتره

عکاسی پرتره واژه ایست غیر مأنوس برای کسانی که اطلاعات کمی از دنیای عکس و تصویر دارند، اما برای عاشقان دنیای عکاسی پراست از هیجان و هنر و زندگی. در ابتدا باید گفت عکاسی پرتره یعنی عکسی از چهره انسان. سوژه شما در این نوع یا شاخه از عکاسی انسان‌ها هستند. چهره افراد و زیبایی‌های خدادادی آن‌ها. عکاسی پرتره متداول‌ترین نوع عکاسی است که علاقه‌مندان را جذب خود می‌کند. این فن، شاخه‌ای از رشته عکاسی است که در آن به‌طور خاص توجه به چهره انسان می‌شود. در این شیوه صورت انسان موضوع عکاسی است تمام موضوعات دیگر در عکاسی پرتره فرعی محسوب می‌شوند و باید به‌صورت خاص بر روی چهرهٔ افراد تمرکز کرد.